Taylan Ünlü

taylanunlu22 Haziran 1974 yılında Osmaniye’de doğan Taylan Ünlü’nün, çocukluk yıllarından beri müziğe olan ilgisi oldukça fazlaydı. Sanatçı halk müziği ve sanat müziği korolarında yer alarak müzik hayatı serüvenine başlamıştır. Lise dönemlerinde etkilenmiş olduğu Türkçe pop-rock tarzında çalışmalara kulak vermiş ve bu doğrultuda müzik yaşamına devam etmiştir. Çukurova Üniversitesi OSMYO Çevre Koruma bölümü mezunudur.

Bir dönem TRT İstanbul Radyosuna ait “Klasik Müzik Korosu’nda” da yer alan sanatçı, 16 yıldır yaşadığı Marmaris‘te çeşitli müzik kulüplerinde ve belediye festivallerinde de etkileyici performanslarıyla seyirci karşısına çıkmıştır.

Geniş repertuvarı, kendine özel tarzı ve çalışmalarından dolayı Marmaris’te “Coverman” olarak tanınan Taylan Ünlü, 2005 yılında önemli gitar virtüözü Asım Can Gündüz’le birlikte sahne yaşamına devam etmişlerdir.

2012 yılında Coverman isimli ilk EP çalışmasıyla müzikseverlerle buluşan Taylan, söz/müzik Nil Karaibrahimgil’e ait Akbaba ve ülkemizde klasikleşmiş önemli eserlerden olan söz/müzik Özer Şenay’a ait İki Gözüm İki Çeşme isimli şarkıları cover’lamıştır. Sanatçı, ilk klip çalışmasını Akbaba isimli şarkısı için çekmiştir. Kemal Başbuğ yönetmenliğinde kamera karşısına geçen sanatçı başarılı bir çıkış sağlamıştır. Böylelikle sanatçının Coverman isimli ilk EP’si iTunes ve D&R gibi ülkemizin ve dünya pazarının önde gelen satış noktalarındaki yerini almıştır.

Çıkarmış olduğu cover projesinden sonra Taylan, kendi besteleri üzerinden müzik hayatına devam etmeye karar vermiştir. İlerleyen dönemlerde sahne çalışmalarının yanı sıra kendi beste çalışmalarına da ağırlık katan sanatçı, bu doğrultuda birçok prodüktör ve aranjörle görüşmüştür. 2016 Eylül döneminde prodüktör/aranjör Sertaç Güler’le tanışarak birlikte çalışmaya karar vermişlerdir. İkili yeni albümün çalışmalarına başlamıştır.

Rock tarzında üç şarkıdan oluşan “Utan Dünya isimli ikinci EP çalışması için sanatçı, SG Müzik Yapım’la anlaşarak yoluna devam etmeye karar vermiştir. 2017 Şubat ayında 3 şarkıdan oluşan Utan Dünya isimli EP’sini çıkarmıştır.

Sanatçı, Özür Dilerim isimli şarkısının klip çekimleri için, Tanla Söylemez’in yönetmenliğinde Marmaris’te Kamera karşısına geçmiştir.

Sertaç Güler’le çalışmalarına tam hızıyla devam eden Taylan, 2017 Ekim ayında 3 şarkıdan oluşan “Siyah” isimli yeni bir çalışmasını tamamlayarak; sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.