Domain – Hosting

DOMAIN HİZMETİ
Domain Name (Alan Adı), Internet üzerinde bulunan bilgisayar veya web sitelerinin adresini belirlemek için kullanılan IP (Internet Protokol) numarasını tanımlayan isimlerdir. Internet kullanıcıları, bilgisayar veya web sitelerine sayısal adreslerini bilmelerine gerek kalmadan alan adı aracılığıyla ulaşırlar.

Örneğin, bir kullanıcı www.pandaajans.com adresine tıkladığı zaman, web sitesinin bağlı olduğu Internet Protokol adresine yönlenir.

Firmanızın adına uygun olabileceğini düşündüğünüz bir Domain Name (Alan Adı) kiralanması gerekir. Bu sizin internet ortamındaki adresiniz olacaktır. Domain Name (Alan Adı) hizmeti yıllık kira bedeli ödendiği sürece devam eder.

Örneğin, firmanızın ismi Panda Ajans ise, alan adınız, www.pandaajans.com olabilir. İnternet adresinizin mümkün oldukça kısa olması sitenizi ziyaret edenlerin hata yapmasını azalttığı gibi, akılda kalmasını ve böylelikle tekrar ziyaret edilmesini sağlar.

Sitenizin tasarım aşamasında gösterilmesi, tasarım sonrasında sitenin internet ortamına aktarabilmesi ve e-posta (e-mail) adresinizin aktif olabilmesi için Hosting (Barındırma) hizmeti almanız gerekmektedir.

HOSTING HİZMETİ
Web Hosting (barındırma), bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir.

Web sitesine ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Günümüzde birçok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmaktadır. Yani alan adının aktif hale gelmesi için barındırma hizmeti vermektedir. Bu barındırma hizmeti (hosting) yıllık kira bedeli ödendiği sürece devam eder.